Prowadzimy pełne księgi handlowe
Obsługujemy małe i średnie firmy oraz duże przedsiębiorstwa
Nasze biuro rachunkowe specjalizuje się w prowadzeniu pełnej księgowości, której obowiązek prowadzenia nakłada ustawa o rachunkowości.
Prowadzenie ksiąg handlowych oferujemy małym i średnim firmom, ale również dużym przedsiębiorstwom. Zlecenie prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe jest w wielu przypadkach tańszym rozwiązaniem niż zatrudnienie samodzielnego księgowego, którego trzeba wyposażyć w specjalistyczne oprogramowanie, wydawnictwa fachowe oraz opłacać jego szkolenia. Ważnym elementem jest to, że w biurze jest codziennie, przez 12 miesięcy, kilka osób do dyspozycji. Biuro nie choruje i nie bierze urlopu.
Monitorujemy kondycję majątkową
i finansową firm
Specjalistyczna wiedza i profesjonalne oprogramowanie
Pełna księgowość jest najbardziej zaawansowaną i sformalizowaną formą ewidencji rachunkowej, która wymaga specjalistycznej wiedzy i profesjonalnego oprogramowania. To zawiły proces, w którym trzeba ewidencjonować wszystkie dokumenty dotyczące zdarzeń w firmie, takich jak: sprzedaż, zakup, wyciągi bankowe, kredyty, pożyczki, kapitały, operacje kasowe, inwestycje, amortyzację, wynagrodzenia, podatki oraz pozostałe składniki majątku (aktywa), jak i źródła jego finansowania (pasywa).
Kto musi prowadzić pełną księgowość?
Przepisy ustawy o rachunkowości stosuje się do:
- spółek handlowych – osobowych i kapitałowych – w tym również w organizacji,
- osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro,
- jednostek organizacyjnych działających na podstawie Prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych, przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej,
- gmin, powiatów, województw i ich związków,
- jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej,
- oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych,
- jednostek niewymienionych w pkt. 1–6, jeżeli otrzymują one na realizację zadań zleconych dotacje lub subwencje z budżetu państwa.
Bilans
Księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej przez rok obrotowy – przez co rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych. Na dzień zamknięcia ksiąg
sporządza się sprawozdanie finansowe. Jest ono najważniejszym raportem jednostki i składa się z:
- bilansu,
- rachunku zysków i strat,
- informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia,
- zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym,
- rachunku przepływów pieniężnych.
Podstawowe zasady rachunkowości to zasada kontynuacji, istotności, ostrożnej wyceny, prawdziwego i rzetelnego obrazu. Kto wbrew przepisom ustawy o rachunkowości dopuszcza do nieprowadzenia ksiąg, prowadzenia ich wbrew przepisom lub podawania w tych księgach nierzetelnych danych, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2.
Pomożemy Ci odnaleźć się w rzeczywistości podatkowej
Skorzystaj z naszego doświadczenia i poczuj się bezpiecznie